
Pracownicze Plany Kapitałowe są nowym programem długoterminowego oszczędzania. PPK to krok w stronę zabezpieczenia finansowego przyszłych pokoleń.
PPK – CO TO JEST?
Już w 2017 roku przyjęto Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której istotną częścią są PPK – system oszczędności, za którego sprawą wspólnymi siłami pracownika, pracodawcy i państwa ten pierwszy będzie miał cieszyć się stabilną sytuacją finansową na emeryturze. Uczestnictwo w PPK nie będzie obowiązkowe dla pracowników – wszyscy jednak zostaną automatycznie zapisani do programu, z którego wystąpić będą mogli na podstawie pisemnej deklaracji złożonej u pracodawcy. Pracodawcy jednak absolutnie nie mogą nakłaniać pracowników do takiego kroku – a jeśli to zrobią, dosięgną ich surowe kary.
ŚRODKI NA PPK
1. Od pracownika – osoby fizycznej, która ukończyła 18. rok życia i w imieniu której pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK. Może to być zwykły pracownik, pracownik wykonujący pracę nakładczą, członek rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, zleceniobiorca lub członek rady nadzorczej pobierający wynagrodzenie z racji pełnienia tej
funkcji – którzy są zgłoszeni do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.
2. Od podmiotu zatrudniającego (pracodawcy, nakładcy, rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, zleceniodawcy, podmiotu, w którym działa rada nadzorcza)
3. Od państwa
-
250 PLN wpłaty powitalnej – na rozpoczęcie PPK; otrzyma ją pracownik, na rzecz którego w tym lub poprzednim kwartale zawarto z instytucją finansową umowę o prowadzenie PPK i który przez conajmniej trzy pełne miesiące jest uczestnikiem systemu i w tym czasie dokonano za niego wpłat podstawowych;
-
240 PLN dopłaty rocznej – przysługuje pracownikowi, którego suma wpłat w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia lub 25 proc. kwoty wpłat podstawowych liczonych od sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia (dla pracowników z wpłatą podstawową poniżej 2 proc.)
Kiedy PPK w Twojej firmie?
Podobnie jak w przypadku innych nowych przepisów, którym podlegać będą wszyscy pracodawcy, także i PPK będą wchodzić w życie stopniowo. Na pierwszy ogień pójdą największe, zatrudniające powyżej 250 pracowników, firmy – a jako ostatni nowe prawo będą musieli wdrożyć mniejsi przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.
01.07.2019 – powyżej 250 pracowników
01.01.2020 – od 50 do 249 pracowników
01.07.2020 – od 20 do 49 pracowników
01.01.2021 – poniżej 20 pracowników
JAK DZIAŁA PPK?
Umowa o zarządzanie PPK
Pierwszą czynnością, którą wykonać musi przedsiębiorca, jest wybór instytucji finansowej, z którą zawrze umowę o zarządzaniu PPK. To ważna decyzja – dotyczyć będzie bowiem wszystkich pracowników firmy. Dlatego powinna być ona zawarta w porozumieniu z zakładową organizacją związkową bądź inną formą reprezentacji pracowników. Jeśli pracodawca nie osiągnie z nią porozumienia na miesiąc przed upływem terminu zawarcia umowy – może wybrać instytucję finansową sam.
Umowa o prowadzenie PPK
Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w imieniu i na rzecz pracowników, którzy:
-
ukończyli 55. rok życia, ale nie ukończyli jeszcze 70. – na wniosek takich osób i jeżeli spełniony jest warunek stażowy (a spełniony jest wtedy, kiedy w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia minimalny okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi trzy miesiące)
-
nie ukończyli 55. lat – obowiązkowo, jeśli spełniony jest warunek stażowy.
Zapisanie pracowników do PPK
Wszyscy pracownicy zostaną zapisani do PPK – jednak na własne życzenie będą mogli opuścić program. Po upływie czterech lat ponownie zostaną do niego wpisani – ale też będą mogli zdecydować się na rezygnację.
Przygotowanie do Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa, które będzie wymagało dużych nakładów sił i środków. Dlatego nie powinno się odkładać wdrożenia na ostatnią chwilę – może się bowiem okazać, że zostało już za mało czasu.
Jedną z najistotniejszych funkcjonalności aplikacji Comarch PPK jest możliwość wymiany danych z instytucjami finansowymi. Przedsiębiorca posiadający aplikację Comarch PPK może przekazać dane za pośrednictwem plików XML do każdej z instytucji oferujących prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych i zarządzanie nimi.
COMARCH PPK – KOMUNIKACJA BEZPOŚREDNIO Z INSTYTUCJĄ FINANSOWĄ
Oszczędność czasu
Wybierając komunikację przez API odpowiedzialność za zgodność z instytucją
finansową przechodzi na producenta danego oprogramowania. To niewątpliwa oszczędność czasu dla pracodawcy oraz pracowników kadr. Zamiast zajmować się przygotowywaniem plików XML i wysyłaniem danych do instytucji finansowych, przedsiębiorca może po prostu skupić się na swoim biznesie. Korzystając z API nie ma potrzeby tworzenia pliku, zapisywania go, a następnie dodawania na portal instytucji finansowej – wszystkie te czynności zastępuje pojedyncze kliknięcie w systemie kadrowo-płacowym. Ponadto pracownicy odpowiedzialni za PPK w danej firmie nie staną przed
koniecznością przyswojenia kolejnego systemu, jakim jest portal wybranego
przez przedsiębiorcę podmiotu zarządzającego PPK.
Gwarancja bezpieczeństwa
Automatyczne aktualizacje dostarczane przez Comarch są wystarczające, aby
bezpiecznie i łatwo prowadzić program Pracowniczych Planów Kapitałowych
w każdej firmie. Wymiana przez API gwarantuje bezpieczeństwo. Comarch podjął ścisłą współpracę z AVIVA Investors Poland TFI, AXA TFI, TFI ALLIANZ Polska oraz Millennium TFI, aby znacząco usprawnić proces przesyłania danych między pracodawcą a wymienionymi instytucjami finansowymi. Dzięki integracji za pośrednictwem API możliwa jest bezplikowa wymiana informacji pomiędzy Comarch PPK a środowiskiem informatycznym jednej z tych czterech instytucji. Co za tym idzie, istnieje możliwość przesyłania danych bezpośrednio z poziomu Comarch PPK do środowiska informatycznego TFI bez wychodzenia z okna aplikacji. Takie rozwiązanie umożliwia między innymi przeprowadzanie bardziej zaawansowanej walidacji danych, a sama obsługa procesów przez przedsiębiorcę jest znacznie wygodniejsza i szybsza w porównaniu do wymiany za pośrednictwem pliku XML. Użytkownik nie zapisuje niczego na dyskach, a administrator nie musi szkolić użytkowników z zasad składowania i przetwarzania plików.
Natychmiastowa komunikacja i eliminacja błędów
Korzystając z wymiany poprzez API, np. deklaracje pracowników mogą być odnotowywane natychmiast po ich otrzymaniu przez instytucję finansową, która potwierdza odbiór wiadomości. W Comarch PPK automatycznie dochodzi do odnotowania stosownej informacji na temat wysłanej deklaracji. W efekcie mamy pewność, że instytucja została powiadomiona o deklaracji, ponadto eliminujemy ryzyko pomyłkowego przesłania tych samych danych dwukrotnie. Dzięki API przedsiębiorca nie musi weryfikować, czy deklaracja została już przetworzona ani stale kontrolować procesu wymiany informacji. To dodatkowe ułatwienie dla obciążonych licznymi obowiązkami działów kadr.
Warto z odpowiednim wyprzedzeniem zainteresować się tematem i wdrożyć dedykowane rozwiązanie IT, które pomoże uporać się z nowymi obowiązkami. Więcej informacji na temat samej aplikacji oraz cennik Comarch PPK pod adresem: info@et.com.pl